Če se to ne zgodi, in zaenkrat kaže, da se ne bo, pa lahko Rio+20 označimo kot za še en neuspeli poskus, medtem ko vlade zgolj poskušajo zavarovati svoje ozke interese. Če bo res takšen zaključek konference, bo to veliko zapravljene moči ter voditeljske zmožnosti. Ne moremo imeti dokumenta z naslovom ''Prihodnost, ki si jo želimo'' brez omembe omejitev planeta, kritičnih točk, ki jih ne smemo preseči, ter nosilne zmožnosti planeta. Trenutno besedilo je popolnoma brez stika z realnostjo, zaradi česar nevladne organizacije v Riu ne podpirajo tega dokumenta, saj v ničemer ne odraža naših zahtev.
Če bo dokument sprejet v trenutni obliki, bomo s tem onemogočili varno prihodnost za prihodnje generacije. Izgovor držav, da ne morejo najti dovolj finančnih sredstev za implementacijo trajnostnega razvoja, je predvsem finančna kriza, medtem ko istočano zapravljajo stotine milijard dolarjev za subvencioniranje idnustrije fosilnih virov, najbolj dobičkonosne industrije na svetu. Zatorej je prva stvar, ki jo lahko države naredijo ravno ukinitev teh subvencij, kar je tudi bilo v sklopu civilnodružbenega dialoga izglasovano kot najbolj pereč problem. Problemi zadevajo tudi upravljanje z oceani, nuklearno energijo, oborožene konflikte, nezmožnost participacije civilne družbe idr.
Do konca konference je še nekaj več kot dva dni in v tem času imajo voditelji držav možnost zavzeti se za spremembe na bolje, spremembe za ''prihodnost, ki si jo želimo''. Ali jim bo to uspelo ter ali sploh imajo takšne ambicije, pa bomo videli v naslednjih dneh.
Ni komentarjev:
Objavite komentar